افزایش کیفی آموزش‌ها اولویت بهداشت کار وزارت کار و رفاه اجتماعی است

فوت 700 کارگر بر اثر حادثه ناشی از کار در سال گذشته
2019-05-01
برگزاری جلسه کمیته تخصصی شورای عالی حفاظت فنی
2019-09-18

مهندس امیرعباس پرکنی ظهر امروز در همایش ملی روز جهانی ایمنی و بهداشت حرفه‌ای که با مشارکت انجمن صنفی مسولین ایمنی و بهداشت کار استان مرکزی اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی،  و دانشگاه علوم پزشکی استان برگزار شد، اظهار کرد: ۲۸ آوریل مصادف با ۸ اردیبهشت‌ماه از سوی سازمان بین‌المللی کار (ILO) به عنوان روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی نام‌گذاری شده است.

 وی با بیان اینکه روز جهانی ایمنی و سلامت شغلی در راستای هدف‌گذاری و نهادینه کردن کار سالم و ایمن در جهان است، افزود: سال جاری با عنوان آینده‌ای سالم و ایمن برای کار با گذشت یک‌صد سال از تأسیس سازمان جهانی کار نام‌گذاری شده که در تلاش هستیم در سال جاری ضمن بررسی صدساله فعالیت‌ها، در راستای بهبود وضعیت ایمنی و بهداشت شغلی بپردازیم و با توجه به تغییرات در تکنولوژی، جمعیت‌شناسی و توسعه پایدار باید تدابیر ویژه‌ای در این راستا اتخاذ کنیم.

 رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: با توجه به منویات مقام معظم رهبری و تأکید بر رونق تولید قطعاً باید توسعه پایدار در رشد و تعالی در کار مورد توجه قرار گیرد و این مهم با تأمین ایمنی و سلامت کارگران در بخش تولید و استانداردسازی محیط کار محقق می‌شود.

 پرکنی با اشاره به برنامه‌های راهبردی این وزارتخانه گفت: سال گذشته ۷ هزار و ۸۴۰ دستگاه و تجهیزات حفاظت فردی تست شده است و همچنین هزار و ۵۷۰ مورد آلاینده‌سنجی در مرکز تحقیقات انجام شد که در سال جاری نیز پیگیری می‌شود.

 وی عنوان کرد: سال گذشته یک‌میلیون و ۳۴۰ هزار و ۸۲۵ نفر ساعت تحت آموزش قرار گرفتند که به منظور افزایش کیفی و اثربخشی آموزش‌ها در سال جدید نیز باید گام‌های مؤثری برداریم.

 رئیس مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های این مرکز در سال آتی نیز اظهار داشت: تدوین ایمن و الزام استانداردسازی ۲۴۰ ماشین‌آلات و تجهیزات، ارائه آموزش تصویری و ملاحظات ایمنی در خصوص حوادث ناشی از کار، تولید محتوای آموزشی استاندارد و تجهیز آزمایشگاه‌های تست فردی از جمله برنامه‌های مهم سال جاری است که باید با جدیت دنبال شود.